Przebarwienia, czyli zmiany hiperpigmentacyjne są spowodowane nadmierną produkcją melaniny – czyli barwnika w naszej skórze. Ich przyczyn może być kilka. Najczęściej spowodowane są nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, dlatego tak wiele kobiet skarży się na ich występowanie w okresie letnim lub po korzystaniu z solarium. Przebarwienia mogą być również następstwem stosowania leków fotouczulających, skutkiem procesów zapalnych (np. blizny potrądzikowe, rany na skórze) lub efektem zmian w gospodarce hormonalnej np. w okresie ciąży czy menopauzy. Skłonności do powstawania zmian hiperpigmentacyjnych są również uwarunkowane genetycznie – cienka skóra jest zdecydowanie bardziej narażona na ich występowanie.
Cały proces powstawania przebarwień w skórze jest bardzo złożony. Kluczową rolę pełni w nim enzym tyrozynaza, który pobudza melanocyty (komórki barwnikowe) do wytwarzania melaniny. Warto o tym wiedzieć, ponieważ aby rozpocząć walkę z przebarwieniami należy rozpocząć od zahamowania źródła ich powstawania. Obecnie w kosmetologii stosuje się szereg substancji zwanych inhibitorami tyrozynazy. Działają one na zasadzie reakcji blokującej działanie tego enzymu, dzięki czemu proces powstawania przebarwień zostaje w dużej mierze lub w pełni ograniczony. Najpopularniejsze inhibitory tyrozynazy to hydrohinon, arbutyna, kwas kojowy, betakaroten, ekstrakt z lukrecji, kwas glukonowy, azelainowy, ekstrakt z morwy oraz witamina C.
Równolegle z hamowaniem powstawania zmian hiperpigmentacyjnych należy pamiętać o zabiegach, dzięki którym pozbędziemy się przebarwień już istniejących. Najlepsze efekty przynoszą wszelkie zabiegi złuszczające (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne), gdyż ich działanie pobudza procesy wymiany komórek i zmniejsza widoczność przebarwień na powierzchni skóry. Poleca się zabiegi na bazie kwasów AHA (glikolowy, migdałowy), kwasu salicylowego, trójchlorooctowego (TCA) oraz zabiegów z retinoidami.
Polecane zabiegi:
- Aktywny zabieg wybielający przebarwienia
- Peeling chemiczny na bazie kwasów AHA
- Złuszczanie kwasami pirogronowym i azelainowym
- Mikrodermabrazja diamentowa
Bardzo fajny blog, interesujące wpisy zalecam wszystkim lekturę
Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita 🙂
Nie gram w on line gry na facebooku!