Przebarwienia – jak wygrać uciążliwą walkę?

problemy-przebarwienia-3Przebarwienia, czyli zmiany hiperpigmentacyjne są spowodowane nadmierną produkcją melaniny – czyli barwnika w naszej skórze. Ich przyczyn może być kilka. Najczęściej spowodowane są nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, dlatego tak wiele kobiet skarży się na ich występowanie w okresie letnim lub po korzystaniu z solarium. Przebarwienia mogą być również następstwem stosowania leków fotouczulających, skutkiem procesów zapalnych (np. blizny potrądzikowe, rany na skórze) lub efektem zmian w gospodarce hormonalnej np. w okresie ciąży czy menopauzy. Skłonności do powstawania zmian hiperpigmentacyjnych są również uwarunkowane genetycznie – cienka skóra jest zdecydowanie bardziej narażona na ich występowanie.

Cały proces powstawania przebarwień w skórze jest bardzo złożony. Kluczową rolę pełni w nim enzym tyrozynaza, który pobudza melanocyty (komórki barwnikowe) do wytwarzania melaniny. Warto o tym wiedzieć, ponieważ aby rozpocząć walkę z przebarwieniami należy rozpocząć od zahamowania źródła ich powstawania. Obecnie w kosmetologii stosuje się szereg substancji zwanych inhibitorami tyrozynazy. Działają one na zasadzie reakcji blokującej działanie tego enzymu, dzięki czemu proces powstawania przebarwień zostaje w dużej mierze lub w pełni ograniczony. Najpopularniejsze inhibitory tyrozynazy to hydrohinon, arbutyna, kwas kojowy, betakaroten, ekstrakt z lukrecji, kwas glukonowy, azelainowy, ekstrakt z morwy oraz witamina C.

 

Równolegle z hamowaniem powstawania zmian hiperpigmentacyjnych należy pamiętać o zabiegach, dzięki którym pozbędziemy się przebarwień już istniejących. Najlepsze efekty przynoszą wszelkie zabiegi złuszczające (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne), gdyż ich działanie pobudza procesy wymiany komórek i zmniejsza widoczność przebarwień na powierzchni skóry.  Poleca się zabiegi na bazie kwasów AHA (glikolowy, migdałowy), kwasu salicylowego, trójchlorooctowego (TCA) oraz zabiegów z retinoidami.

Polecane zabiegi:

  • Aktywny zabieg wybielający przebarwienia
  • Peeling chemiczny na bazie kwasów AHA
  • Złuszczanie kwasami pirogronowym i azelainowym
  • Mikrodermabrazja diamentowa

 

 

 

 

2 Replies to “Przebarwienia – jak wygrać uciążliwą walkę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *