Trądzik pospolity – jeden problem, trzy rozwiązania

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest niewątpliwie jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Dotyka głównie młodzież w okresie dojrzewania, jednakże coraz częściej na jego występowanie skarżą się osoby dorosłe, a nawet 40-50 latki. Charakteryzuje się różnorodnymi wykwitami (krostki, grudki, zaskórniki itp.) najczęściej pojawiającymi się w obrębie czoła, szyi, klatki piersiowej i pleców. Podłożem trądziku jest cera łojotokowa, a wśród jego przyczyn najczęściej wymienia się zmiany hormonalne, stres i zaburzenia układu trawiennego. Czynniki te sprzyjają wydzielaniu łoju, a w konsekwencji rozwojowi bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes. Bakterie te są w ogromnej mierze odpowiedzialne za powstawanie wykwitów skórnych oraz stanów zapalnych. Występowanie trądziku jest oczywiście również uwarunkowane genetycznie i zależne od codziennej pielęgnacji skóry.

 Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie wówczas, gdy dodatkowo skóra jest bardzo wrażliwa. Zabiegi kosmetyczne mają na celu zmniejszenie objawów łojotoku, zahamowanie rozwoju i stabilizację flory bakteryjnej.

 Musimy zatem zadbać o prawidłowe:

  • Oczyszczenie skóry – z zanieczyszczeń, wyprodukowanego łoju, bakterii i zrogowaciałego naskórka. Zabieg ten pozwoli na głębsze wnikanie substancji aktywnych zawartych w preparatach. Dokładne oczyszczenie jest również gwarancją, że zabieg nie spowoduje nasilenia zmian ani niepożądanych stanów zapalnych.
  • Normalizacja pracy gruczołów łojowych – bardzo ważne jest, aby ograniczyć nadmierne wytwarzanie łoju, jednocześnie nie powodując nadmiernego przesuszenia się skóry. W tym celu stosuje się preparaty na bazie ekstraktów roślinnych, alg,  kwasów owocowych, siarki, cynku i kaolinu, czyli rozdrobnionej glinki, o silnych właściwościach absorbujących nadmiar łoju.
  • Złagodzenie stanów zapalnych – wiele zabiegów do cery trądzikowej opiera się na jej dość inwazyjnym oczyszczeniu. Skóra po zastosowaniu mikrodermabrazji, czy peelingu chemicznego może być lekko podrażniona, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe zakończenie zabiegu. W tym celu stosuje się dermonaprawcze maski, łagodzące stany zapalne i zaczerwienienie skóry. Maska doskonale nawilża skórę po zabiegu, przywracając jej równowagę hydro-lipidową oraz zdrowy wygląd.

 

 

Zabiegi dla cery trądzikowej

 

1)     Maksymalne oczyszczenie:

Szczególnie polecany dla młodych osób borykających się z trądzikiem młodzieńczym, zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi. Zabieg rozpoczynamy od nałożenia maski rozpulchniającej i wapozonu. Dzięki temu przygotowujemy skórę do oczyszczania twarzy z zaskórników przy pomocy peelingu kawitacyjnego lub manualnie. Po oczyszczaniu poddajemy skórę działaniu D’Arsonvala. Jest to urządzenie wykorzystujące prąd wysokiej częstotliwości, który w kontakcie ze skórą wytwarza ozon. Dezynfekuje skórę, łagodzi stany zapalne i zamyka rozszerzone pory. Następnie przy użyciu sonoforezy wprowadzamy wgłąb skóry ampułkę normalizującą pracę gruczołów łojowych. Na zakończenie zabiegu nakładamy na twarz, szyję i dekolt maskę z mikronizowanych alg, która skutecznie łagodzi podrażnienia, stany zapalne skóry, zamyka rozszerzone pory, doskonale nawilża i odżywia skórę.

 

2)     Normalizujący zabieg z 35% kwasami AHA:

Do złuszczenia zrogowaciałego naskórka w tym zabiegu użyjemy peelingu chemicznego na bazie kwasów owocowych – glikolowego, mlekowego i cytrynowego. Po ich zneutralizowaniu, przy pomocy sonoforezy wprowadzimy ampułkę normalizującą pracę gruczołów łojowych. Następnie nakładamy maskę łagodzącą podrażnienia i wykonujemy masaż twarzy, szyi i dekoltu. Aby maska lepiej się wchłaniała, po wykonaniu masażu nakładamy aloesową maskę algową, która tworząc okluzję wzmacnia działanie składników aktywnych. Po zabiegu skóra jest gładka, rozświetlona. Zabieg szczególnie polecany jest dla skór tłustych, zgrubiałych, błyszczących i poszarzałych.

 

3)     Kuracja dermonaprawcza z kwasem pirogronowym i azelainowym:

Zabieg przeznaczony dla skór wrażliwych, ze skłonnością do stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Zabieg rozpoczynamy od wykonania delikatnej mikrodermabrazji. Złuszczamy w ten sposób zrogowaciały naskórek i oczyszczamy skórę z zanieczyszczeń, wzmacniając penetrację kwasów. Następnie nakładamy ampułkę z kwasem pirogronowym i azelainowym. Kwasy te mają bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry. Są cennymi składnikami w walce z aktywnym trądzikiem. Dla zwiększenia efektywności zabiegu nakładamy żelową maskę z kwasami owocowymi, a po niej maskę dermonaprawczą, przywracającą równowagę hydro-lipidową i zdrowy wygląd skóry.

tradzik